Tēmu izklāsts
- Vispārēji
Vispārēji
Mācību materiāls paredzēts, lai jebkurš interesents pašmācībā apgūtu pamatzināšanas meža atjaunošanā un ieaudzēšanā. Visi mācību materiāli ir pieejami bezmaksas.
Programma sastāv no sešiem tematiem:
· Piemērotākās koku sugas izvēle
· Meža reproduktīvais materiāls
· Augsnes sagatavošana
· Meža stādīšana un sēšana
· Likumdošanas prasības
· Jaunaudžu aizsardzība no meža dzīvnieku bojājumiem,
kuru patstāvīgai apguvei ir izstrādāti mācību materiāli prezentāciju formā.
- .
.
Meža atjaunošanai vai ieaudzēšanai ir jāizvēlas tāda suga, kas attiecīgajos apstākļos dos visaugstāko kokaudžu produktivitāti. To galvenokārt nosaka augsnes mehāniskais sastāvs, mitruma režīms un meteoroloģiskie apstākļi.
Vairākām koku sugām ir vienāda spēja augt līdzīgos apstākļos, tāpēc šādos gadījumos koku sugas izvēlē izšķirošais ir tas, kādus sortimentus meža apsaimniekotāji vēlas iegūt - finierklučus, skuju koku zāģbaļķus, papīrmalku u.t.t.
Galvenās koku sugas meža atjaunošanā ir: priede, egle, bērzs, apse, melnalksnis, ozols. Lai izvēlētos koku sugu, ir sīki jāiepazīstas ar to, kādi augšanas apstākļi katrai sugai ir vispiemērotākie.
PAR KOKU SUGĀM
PAPILDMATERIĀLI
- .
.
Meža reproduktīvais materiāls ir sēklas, sējeņi, stādi un augu daļas, ko paredzēts izmantot meža atjaunošanai vai ieaudzēšanai. Latvijā jau ir senas tradīcijas stādāmā materiāla audzēšanā.Pašreiz Latvijā ir ievērojams kokaudzētavu skaits, kas piedāvā meža īpašniekiem iegādāties dažādus meža stādus.
Tomēr meža reproduktīvais materiāls ne vienmēr ir jāiegādājas no kāda, pats meža īpašnieks var organizēt mežeņu ievākšanu un izmantošanu sava meža atjaunošanai, jo arī tas klasificējas kā meža reproduktīvais materiāls
REPRODUKTĪVĀ MATERIĀLA VEIDI (PRIEKŠROCĪBAS UN TRŪKUMI)
STĀDVIETAS IZVĒLE
PAPILDMATERIĀLI
- .
.
Augsnes sagatavošana ir smags fizisks darbs, tāpēc praksē to veic ar traktorvilkmes agregātiem. Augsnes sagatavošanu pirms stādīšanas veic, lai mežs labāk atjaunotos.
Augsnes sagatavošana uzlabo augsnes fizikālās un ķīmiskās īpašības. Samazina dzīvās zemsedzes un augu konkurenci, fiziski atvieglo meža stādīšanu un nodrošina stādīto kociņu labāku ieaugšanos, kā arī rada citas priekšrocības meža stādīšanai attiecībā pret nesagatavotu augsni.
AUGSNES SAGATAVOŠANAS VEIDI
PAPILDMATERIĀLI
- .
.
Vēsturiski ir bijis posms, kad meža sēšana bija visplašāk izmantotais meža atjaunošanas veids, tomēr šobrīd tā vairs nav. Ievērojamos apjomos šobrīd meži tiek stādīti, jo stādīšana dod drošākus rezultātus nekā sēšana, kā arī ar stādīšanu tiek ietaupīts meža kultūru audzēšanas laiks.
Stādījumi arī daudz vieglāk pārvar zemsedzes augu konkurenci, tādēļ izcirtumos kuros notiek ātra aizzelšana, meža kultūras ir jāierīko stādot.
KAD LABĀK STĀDĪT?
KĀ PAREIZI STRĀDĀT AR STĀDĪŠANAS INSTRUMENTIEM?
PAPILDMATERIĀLI
- .
.
Meža īpašnieka pienākums ir jebkurus meža apsaimniekošanas darbus veikt saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, ja tādas ir konkrētajai darbībai noteiktas. Arī uz meža atjaunošanu un ieaudzēšanu attiecas normatīvo aktu prasības. Prezentācijā tu uzzināsi, kādas ir šīs noteiktās prasības.
PAPILDMATERIĀLI
- .
.
Dzīvnieku nodarītie bojājumi ir viena no grūtāk risināmajām problēmām mežkopībā. Visbiežāk mežam postījumus nodara aļņi, staltbrieži un bebri. Vērā ņemamus bojājumus retāk spēj nodarīt stirnas.
Jauniem ,meža pārnadžiem pieejamā augstumā esošiem kociņiem tiek bojāti galotnes un sānu dzinumi. Vidēja vecuma koku stumbriem tiek nograuzta vai noplēsta sulīgā miza. Bebri var appludināt jebkura vecuma audzes, ja vien to atļauj nosusināšanas grāvju tīkls un reljefs. mežacūkas, rakņājoties augsnes virskārtā, dažkārt apvērš velēnu ievērojamās platībās. Tās apēd meža kaitēkļus, piemēram, meža maijvaboļu kāpurus, taču vienlaikus arī bojā sakņu sistēmas. Šāda darbība var kaitēt galvenokārt jaunaudzēm.
PAPILDMATERIĀLI